Pokiaľ by sme v roku 2019 mali nájsť jeden z najkontroverznejších filmov, rozhodne je ním čerstvá novinka s názvom Joker. Na jednej strane zhrození diváci odchádzajú z kín, nakoľko nemajú silné žalúdky a nedokážu vstrebávať surovú brutalitu a nihilizmus, na druhej strane vidíme veľmi pozitívne recenzie (celkovo 11. najlepší film všetkých čias), a to aj zo strany filmových kritikov. Centrom záujmu médií je v súčasnosti tiež najčerstvejší predstaviteľ hlavného anti-hrdinu, herec Joaquin Fleck, ktorý vo filme predviedol priam neuveriteľný výkon.
V predchádzajúcich filmoch bol hlavným predstaviteľom najmä superhrdina- Batman a Joker bol len tým neželaným zločincom, ktorého sme nenávideli. Avšak nové stvárnenie poukazuje na hlbšiu stránku veci. Tento film by som ani nepriradil ku klasickým „komiksovkám“, nakoľko aj filmoví znalci sa zhodujú, že vhodným označením je v tomto prípade psychologický thriller.
Vznik „nového“ Jokera
Film nám umožňuje hlbšie nahliadnuť do úvahy, ako je vlastne možné, že v spoločnosti vznikne temný anti-hrdina a zvrátená persona, akou je Joker. V tejto časti „nevznikne“ tým, že by spadol do kyseliny (ako originál), ale naopak ide skôr o „obeť“ spoločnosti a každodenného života, ktorá neunesie svoj kríž. Hlavného „hrdinu“ v tomto novom filme vytvorila spoločnosť, naše chovanie, apatia a jeho neúspech v úlohe stať sa úspešným nájomným klaunom.
Je možné skonštatovať, že herec Joaquin Fleck tu stvárnil svoj životný úspech aj napriek tomu, že je známy predovšetkým z filmového veľdielaGladiátor. No v tejto novinke išlo z pohľadu herca o naozaj ťažkú úlohu z viacerých príčin. Predstavitelia tohto zločinca v minulých častiach boli úspešní a musel sa im prinajmenšom vyrovnať. Takisto však nešlo „len“ o stvárnenie zloducha ako takého, ale o postupné fázy a rapídne zmeny, ako sa zo zničeného človeka dokáže postupne stať monštrum v ľudskej podobe.