V ostatných rokoch sa častejšie začína diskutovať o úplnom zrušení hotovostných peňazí a ich nahradení výlučne bezhotovostnými (bankovými) peniazmi. To znamená, že každá finančná transakcia by prebiehala v banke na účtoch občanov.
Myšlienka má svojich podporovateľov, ale aj mnoho kritikov. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako zaujímavý nápad. V peňaženke alebo skôr kapsičke na doklady, by ste mali platobnú kartu a všetky nákupy, úhrady by ste realizovali iba prostredníctvom nej. Odpadá teda potreba mať pri sebe dostatočnú hotovosť, ale takisto miznú aj obavy a riziká spojené so stratou či krádežou peňazí.
Problematické je už predstaviť si ako by sa bezhotovostné platby realizovali napríklad v rodine. Mama by ráno deťom poslala vreckové na účet a tí si za ne kúpia cestou do školy desiatu, ktorú zaplatia platobnou kartou. Alebo bizarný príklad, štedrá babka chce dať vnúčaťu pár eur k narodeninám, použije na to internet banking alebo bude mať vnúča so sebou terminál, či využijú platbu mobilom? V tejto sfére to už tak ľahko nevyzerá. Nehovoriac o fakte, že mnoho starších ľudí, dôchodcov nemá dodnes zriadené účty v bankách a všetky platby realizujú hotovostne, nanajvýš kombinovanou formou (napríklad platenie za plyn poštovou poukážkou v hotovosti na účet distribútora).
Prečo krok k neslobode?
Nadpis znie trochu pochmúrne až totalitne, no v niektorých aspektoch je pravdivý. Predstavte si, že ak by všetky transakcie boli realizované iba prostredníctvom účtov, banky by mali dokonalý prehľad o vašich financiách. Vedeli by všetko – odkiaľ plynú vaše príjmy, v akej výške, komu naopak platíte vy, v akej výške, ako často. Vedeli by v ktorých supermarketoch či lokálnych obchodoch pravidelne nakupujete, v akej výške, na ktorej čerpacej stanici tankujete a tak ďalej a tak podobne. Platobná karta by bola nenápadný špión, ktorý by hlásil banke všetko.
Samozrejme, zástancovia myšlienky hovoria, že na platenie v obchodoch a za rôzne služby v elektronickej podobe sme si už zvykli a o nejakej strate slobody nikto nehovorí. Elektronizácia všetkých platieb navyše stopne resp. odhalí všetky čierne transakcie, ktoré sa doteraz platili cash. Napríklad práca na čierno, nelegálny obchod (napríklad s drogami), korupcia, vydieranie a podobne. Určite správne argumenty. Je otázne, či tento krok, ktorý postihne úplne všetkých za to stojí. Či nebude spleť rôznych platieb príliš neprehľadná, či sa opäť nenájdu dôvody ako takýto systém obísť, a či aj nevinné finančné dary a pomoci nebudú dôvodom podozrení pre „veľkého brata“.