V prvom rade je treba vedieť, že čo sa páči chlapcom sa nemusí páčiť dievčatám a naopak. Preto ak máte napríklad dievčatko a chlapčeka, ktorý zdieľajú rovnakú izbu, je treba sa s nimi dohodnúť ako si svoju izbu predstavujú. Napríklad chlapček chce mať modré steny a dievčatko ružové. Preto musíte nájsť spoločnú alternatívu vo farbe ktorá bude vyhovovať obom vašim ratolestiam.

pokojík
 
Ďalej, pri výbere nábytku veľké rozdiely robiť nemusíte. Skrine, poličky a stoly väčšinou nie sú dôvodom na rozpor medzi vašimi deťmi. Preto sa opýtajte oboch detí ktorý nábytok sa im páči a pri ich spoločnom názore vyberte konkrétny nábytok. Nezabúdajte, že ak dve deti zdieľajú jednu izbu, je vhodné nechať v izbe dostatok priestoru aby sa deti mohli voľne medzi sebou zabávať.
 
Ak sa deti hádajú, pretože nie sú spokojní so svojou izbou, je asi vhodné im izby rozdeliť aby sa predišlo zbytočným hádkam. Ak nie, je dôležite to s nimi prekonzultovať a nájsť spoločné riešenie. Ak dieťaťu kúpite nejakú elektroniku, nesmiete zabúdať na jeho súrodenca, ktorý v prípade že podobnú vec (nemusí sa jednať o elektroniku ale napríklad o nejakú hračku) nedostane, môže vyvolať opäť konflikty so svojim súrodencom a následne s vami. Preto myslíte rovnako na svoje obe deti. Postupom času, keď deti budú dospievať, budú potrebovať nejaké pomôcky napríklad notebook k svojmu vzdelávaniu pretože k modernej edukácii to je postupom času viac a viac potrebné.
 
interiér
 
Ako bolo spomenuté, v izbe je treba nechať dostatok miesta nato, aby sa deti mohli hrať a voľne sa v izbe pohybovať. Nábytok preto dávajte k stene a snažte sa izbu zariadiť tak, aby mali v strede izby dostatok priestoru na hranie sa, poprípade na učenie. Miesto môžete napríklad ušetriť tak že namiesto dvoch osobitných jednolôžkových postelí kúpite jednu dvoj poschodovú, tým pádom ušetríte značnú časť miesta.