Taliansku „čižmu“ (ako je známa aj vo svete) tvorí až 20 regiónov, z ktorých každá je niečím zvláštna a špecifická. Tu je zopár z nich:
Abruzzos hlavným mestom L‘Aquila je najzelenším regiónom Európy, takmer polovicu jeho územia tvoria národné parky a chránené územia. Nachádza sa tu aj najjužnejšie položený ľadovec Calderone. Klasikou sú olivové a citrusové háje, svahy pokryté vinicami a malé stredoveké mestečká zo zaujímavou históriou.
Región Valle d‘Aosta určite pozná každý zanietený lyžiar. Zjazdové trate začínajúce na talianskom území častokrát zasahujú až do Švajčiarska a Francúzska, ako trate Zermatt či La Rosière. Takmer celé územie tvoria pohoria a vysoká nadmorská výška zaručuje kvalitný sneh a možnosť lyžovania až do neskorej jari.
Apúliu, ešte takmer nedotknutú turistickým ruchom, nájdete až na samom spodku Talianska. Neprehliadnuteľné kamenné domčeky s kuželovitými strechami (tzv.trulli), nekonečné (a prázdne) piesočnaté pláže, skvelá kuchyňa a vynikajúce víno vás uchvátia a nadchnú.
Toskánskonachádzajúce sa uprostred Talianska je jedinečné nielen svojimi kultúrnymi pamiatkami pochádzajúcimi ešte z čias Etruskov ale aj prírodnými krásami. Tento maličký región má zapísaných viac objektov v knihe UNESCO než Austrália či Južná Afrika. Pod horúcim toskánskym slnkom dozrieva aj množstvo odrôd hrozna neobyčajnej kvality vďaka, ktorým miestni vinári produkujú lahodné vína ako napríklad obľúbené Chianti.
Ligúria, najmenší región v severnom pobrežnom cípe Talianska, je atraktívnou destináciou hlavne pre turistov obľubujúcich dobré jedlo a víno. „Pesto a là Genovese“ z parmezánu, pecorina, píniových orieškov, bazalky, cesnaku, soli a miestneho olivového oleja podávané s čerstvou, chrumkavou bruschettou a pohárom vychladeného vína z oblasti Colli di Luni Vermentino vystrelí chuťové poháriky akéhokoľvek gurmána až do kulinárskeho neba.