V prieskume na otázku podpory geneticky modifikovaných potravín odpovedalo s negatívnym postojom až 80% opýtaných Slovákov. Pramení naša nedôvera voči takto upravovaným potravinám z neznalosti? Je možné, že žijeme naše životy postavené na základoch, ktoré nás učili ešte starí rodičia, a to že najlepšie a najzdravšie potraviny sú tie, ktoré si sami vyprodukujeme?

genetika
 
Viacero ľudí nemá postačujúce vedomosti z tejto oblasti. Pri hľadaní na internete sa často musíme správať opatrne, a neveriť všetkému, čo čítame. Je možné, že sa ale pravdu ohľadom geneticky upravovaných potravín nedozvieme nikdy. No z informácií, ktoré ponúkli laboratóriá doteraz, môžeme vychádzať z toho, že genetická modifikácia je zväčša pozitívum pre ľudskú rasu.
 
Aké sú pozitíva?
Odborníci presviedčajú, že potraviny s upraveným genetickým kódom v sebe nesú kopec výhod. Zväčšenie plodov, zvýšenie kvality, doplnenie určitého typu látky ako sú bielkoviny alebo sacharidy, odstránenie nepohodlných a neobľúbených semiačok… To sú len tie základné, ktoré nás síce milo prekvapia a potešia, no pre ľudskú rasu to nemá až taký význam.
Ale zato klonovanie potravín, to už je iná reč. Ak by sme dokázali (k čomu sa míľovými krokmi blížime) klonovať potraviny, znamenalo by to koniec hladomoru. Nikdy nikde by už nebol nedostatok potravy. Žiadne podvýživené deti.

léky
 
Negatíva?
Medzi doteraz zverejnené nevýhody patria alergické reakcie spôsobené rôznou kombináciou použitých génov. Závažnejší už je problém s “otrávením” živočíchov na cudzích látkach. Napr., určitý typ plodiny je vyšľachtený tak, aby bol odolný voči hmyzu. Lenže po čase sa môže stať, že daná plodina si začne vytvárať vlastné protilátky proti tomu hmyzu, ktoré môžu byť škodlivé či už pre zvieratá, alebo aj pre človeka.
 
Diskusie ohľadom geneticky modifikovaných potravín sú stále čerstvé a neodhalené do jadra veci. Môžeme veriť vedcom a ich pokroku v našich životoch, alebo si môžeme stáť za naším domácim názorom.